, ,

Jesu li vam putni nalozi u skladu sa zakonom?

12 velj 2025

Putni nalozi uređeni su Pravilnikom o porezu na dohodak (čl. 14., stavak 2.)  Iako ne postoji točno propisan oblik naloga, pravilnikom su određene stavke koje mora sadržavati kako bi bio vjerodostojan.

Sve tvrtke koje u svom poslovanju uključuju službena putovanja dužne su za njih izdati putni nalog.

Putni nalog je knjigovodstvena isprava kojom se omogućuje praćenje i dokazivanje službenih putovanja radnika te dokazuje pravo na naknadu troškova nastalih tijekom njih.

Pravilnik o porezu na dohodak propisuje sadržaj naloga za provedbu i isprave kojima se dokazuju nastali izdaci (NN 95/05, čl. 14. ,st. 2.)

Izdavanje i popunjavanje putnih naloga često je povezano s nepotrebnim radom, a zaposlenicima predstavlja zamoran i dugotrajan posao. Međutim, putni nalog i prateća dokumentacija vrlo su važan dokument koji može utjecati na oporezivanje pojedinaca i tvrtki, a uz to je i pravno obvezujući.

 

Inspektori često provjeravaju poduzeća i njihove putne naloge.

 

U poduzeću koje nema organizirane putne naloge i obračune putnih troškova, u slučaju inspekcijskog nadzora zbog isplate putnih troškova može doći do neželjenih kazni i troškova.

Stoga je važno putne naloge sastavljati pravodobno i pravilno te pravilno sastaviti obračun putnih troškova nakon povratka sa službenog puta.

 

PANTHEON Web Light 

PANTHEON Web Light je online i korisniku prilagođeno rješenje za upravljanje cjelokupnim poslovanjem. Nudi jednostavan način izdavanja i primanja računa, narudžbi i predračuna, putnih naloga, praćenje evidencije radnog vremena od kuće ili iz poduzeća, praćenje zaliha u skladištima, inventuru i pregled poslovanja.

 

Kada se trebaju izdati putni nalozi?

Putni nalog za službeno putovanje izdaje se prije planiranog putovanja, a potpisuje ga voditelj tj. ovlaštena osoba.

Koji su obavezni podaci na putnom nalogu?

Jedan od najvažnijih elemenata putnog naloga je podatak o svrsi putovanja. Ovdje možete napisati radi li se o posjetu poslovnom partneru, konferenciji, sastanku s dobavljačima i sl.

Kod navođenja svrhe putovanja budite pažljivi i precizni, jer neće biti dovoljna samo natuknica “službeno putovanje”, već inspektori traže detaljniji opis, npr. „Službeni put – posjet poduzeću Datalabu HR, potpisivanje ugovora“.

Uz naveden točan razlog i svrhu putovanja, obavezno je navesti i:

  • datum izdavanja
  • točne podatke o osobi koja putuje, njenom radnom mjestu i adresi stanovanja
  • mjesto u koje osoba putuje
  • vrijeme trajanja putovanja
  • vrijeme kretanja na put
  • podatke o prijevoznom sredstvu kojim se putuje (ako se putuje automobilom potrebno je navesti marku i registarsku oznaku automobila, početno i završno stanje brojila – kilometar/sat)
  • vrijeme povratka s puta.

Uz putni nalog obvezno se prilažu isprave kojima se dokazuju nastali izdaci i to osobito: računi za utrošeno gorivo ako se putuje osobnim automobilom, računi za cestarine, preslike ili potvrde putnih karata, računi za smještaj i drugo. (NN 95/05, čl. 14. ,st. 2.)

Kako obračunati putne troškove?

Pravilnikom o porezu na dohodak propisano je da je poslodavac dužan, između ostalog, radniku nadoknaditi troškove koje ima obavljanjem pojedinih poslova i zadataka na službenom putu (NN 95/05, čl. 13. ,st. 2.).

Kada se treba dostaviti obračun putnih troškova?

Nakon povratka sa službenog putovanja potrebno je u najkraćem mogućem roku (npr. u roku od dva radna dana) ispuniti obračun putnih troškova (pismeno ili elektronički) i predati ga nadređenom ili računovodstvu.

Preporuka je da se rok za dostavu izjave odredi u pravilniku o službenom putu.

Koje stavke su obavezne na obračunu putnih troškova?

Obračun putnih troškova mora biti popunjen na način da predstavlja vjerodostojnu knjigovodstvenu ispravu.

Izrađuje se za svako službeno putovanje posebno ili se sastavlja mjesečni obračun putnih troškova.

Obračun putnih troškova mora sadržavati:

  • ime i prezime predlagatelja obračuna putnih troškova
  • datum odlaska na službeni put
  • datum dolaska sa poslovnog puta
  • navedena odsutnost izražena u danima i satima
  • broj dana
  • vrijednost jedne dnevnice
  • ukupna vrijednost dnevnica
  • troškovi prijevoza (karte javnog prijevoza ili kilometraža itd.)
  • ostali troškovi (npr. naknada za parkiranje, cestarina, telefonski troškovi, troškovi noćenja – ali sve to samo ako ih nalogodavac odobri u nalogu za službeno putovanje).

Ovi prilozi predstavljaju vjerodostojnu dokumentaciju za priznavanje ovih troškova.

PANTHEON Web Light – Putni nalozi bez muke

Ako želite jednostavno i učinkovito upravljati putnim nalozima, online program PANTHEON Web Light pruža moderno i intuitivno rješenje. Omogućuje brzo kreiranje, odobravanje i praćenje putnih naloga te smanjuje vrijeme utrošeno na administrativne zadatke. Zahvaljujući preglednom sučelju i automatskoj obradi ključnih informacija, korisnici mogu lako evidentirati troškove, pratiti status putovanja i generirati izvještaje – sve na jednom mjestu, u bilo kojem trenutku i s bilo kojeg uređaja.

 

PANTHEON Web Light omogućuje:

jednostavan unos putnog naloga izravno u preglednik (putem pametnog telefona, tableta, laptopa)

dodavanje rute putem Google Maps

pregled u stvarnom vremenu

automatsko zbrajanje dnevnica i kilometraže, bez ručnih unosa

jednostavno dodavanje dokumenata za obračun putnih troškova

pregled putovanja na karti

povezivanje s programom PANTHEON

 

 

Želite unaprijediti svoje poslovanje?

Obratite se našim konzultantima s kojima ćete pronaći rješenje koje će optimizirati vaše procese i olakšati svakodnevno poslovanje.

Ne propustite poduzetničke novosti i savjete

Ako želite primati mjesečni newsletter s korisnim sadržajima iz naše poduzetničke baze znanja, molimo vas da ispunite obrazac.

X